top of page

У грудні що не день, то свято: від свята Катерини до свята Миколая

«Зима прийшла і свят привела», - говорили в народі. І, дійсно, взимку майже щодня в українських селах ХІХ - початку ХХ ст. відзначали якесь свято. 4 грудня святом Введення в храм Богородиці завершувався осінній цикл традиційної календарної обрядовості (за О. Воропаєм). А вже 7 грудня відзначалося свято Катерини, яке в народі називали святом дівочої долі.

У цей день дівчата збиралися на вечорниці, привораживали щасливу долю.

Про українські обряди та звичаї на свято Катерини розповідається у відеоролику: https://youtu.be/FHwxj3pAQbw

Подивиться відеоматеріали, а потім перевірте свої знання за допомогою вікторини: https://learningapps.org/watch?v=p5h9xb0kc21

Якщо свято Катерини є святом дівочої долі, то яке свято можна назвати парубоцьким? Авжеж, свято Андрія Первозваного, яке християни східного обряду відзначають 13 грудня. Згідно з християнським вченням Андрій Первозванний - один із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. У літописі "Повість минулих літ" міститься легенда про його прихід на береги Дніпра, де апостол Андрій провістив майбутню велич Києва.

Тому недивно, що свято Андрія було одним із найбільш шанованих в українському народі. А ще - найбільш веселим та очікуваним. У ніч на свято Андрія молодь збиралася на Великі Вечорниці.

Головною обрядовою дією Великих Вечорниць було кусання Калети (Калити) - круглої пшеничної паляниці з отвором посередині Більш детально про обряди та звичаї свята Андрія можна дізнатися за допомогою відеоролику: https://youtu.be/XRkEcmAHJ70

Після перегляду відеоматеріалів пропонуємо перевірити свої сили за допомогою онлайн-вікторини: https://learningapps.org/display?v=p7cs20jrt21

"Ой голубко, моя крале,

Слухай маму все свою -

То не тільки книжку й лялю,

А й цукерок принесу", - таку приповідку записав видатний народознавець Василь Скуратівський. Її говорили батьки дітям, готуючись до свята Миколая.

Це християнське свято, яке стало невід'ємною часткою української традиційної культури, відзначається на честь Миколая, єпископа Мирійського (ІV ст.). За життя Миколай зробив чимало добрих справ: визволяв полонених, рятував невинних від страти, таємно приносив до будинків бідняків їжу, одяг, іграшки.

Пропонуємо до перегляду відеоролик про традиції святкування Дня святого Миколая в Україні: https://youtu.be/mj36Sb8uz1M

Шановне учнівство! Після перегляду перевірте свої знання про обряди та звичаї святкування Дня святого Миколая за допомогою онлайн-вікторини: https://learningapps.org/display?v=pskogpiek21

Шановні здобувачки та здобувачі освіти! Сьогодні в інтернет-мережі можна знайти багато публікацій про зимові традиції українського народу. Проте чи факти про обряди та звичаї, що побутували в українських селах ХІХ - початку ХХ ст., є правдивими? Інформацію завжди треба перевіряти. І це ви зможете зробити за допомогою етнографічних праць корифеїв українського народознавства:

Comments


bottom of page