top of page

Що таке Стамбульська конвенція та куди звернутися якщо ви постраждали від домашнього насильства


20 червня 2022 року Верховна рада ратифікувала "Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами", відому як "Стамбульська конвенція".1 листопада Стамбульська конвенція набула чинності.

Мета документу – зруйнувати гендерні стереотипи, які допускають насильство щодо жінок. Конвенція пропагує та захищає право людей на вільне від насилля життя та забороняє всі види дискримінації жінок.

Конвенція пропонує встановити кримінальну відповідальність за насильство щодо жінок і забезпечити за нього покарання. Наразі в Україні діє низка статей кримінального кодексу, проте розписані вони не настільки широко та детально, як у Стамбульській конвенції. Документ передбачає механізми захисту як чоловіків, так і жінок, які зазнали домашнього насильства.

Основні цілі Стамбульської конвенції

Захистити жінок від усіх видів насильства, а також запобігти й викорінити насильство над жінками та домашнє насильство.

Сприяти встановленню рівних прав для чоловіків і жінок.

Викорінити всі види дискримінації щодо жінок.

Захистити й допомогти всім, хто постраждали від насильства.

Сприяти міжнародній співпраці, спрямованій проти зазначених видів насильства.

Надавати допомогу організаціям і правоохоронним органам у співпраці одне з одними задля викорінення насильства щодо жінок та домашнього насильства.


Країни, що ратифікують Конвенцію, мають криміналізувати:

● психологічне насильство;

● переслідування (сталкінг);

● фізичне насильство;

● сексуальне насильство (включно зі зґвалтуванням, що передбачає різні види сексуальних активностей з особою без її згоди);

● примусовий шлюб;

● жіноче обрізання;

● примусовий аборт;

● примусову стерилізацію.

Країни-учасниці зобов'язуються

● внести принцип рівних прав між жінками й чоловіками до своїх конституцій чи законодавства;

● заборонити дискримінацію жінок, зокрема шляхом застосування санкцій;

● скасувати закони та процесуальні норми, що дискримінують жінок.

З повним текстом документа ви можете ознайомитись за посиланням

Домашнє насильство під час війни – поширене явище, яке стає ще більш небезпечним, ніж у мирний час. Тож, якщо ви постраждали від домашнього насильства або стали свідком вчинення домашнього насильства – не мовчіть! Психологічне, фізичне, економічне та сексуальне - це форми, в яких може проявлятись домашнє насильство. Міністерство соціальної політики нагадує – в Україні за коротким телефонним номером 15-47 ЦІЛОДОБОВО та БЕЗКОШТОВНО діє «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей. «Гаряча лінія» приймає звернення від усіх заявників та надає інформаційні, психологічні та юридичні консультації. Надаються роз’яснення, контактна інформація з питань безпеки та оборони, гуманітарної допомоги, соціальної допомоги тощо. Надається психологічна підтримка заявникам, які телефонують з питань, пов’язаних з воєнними діями. Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону +38 (044) 284-19-43 (оплата за тарифами відповідного оператора зв’язку)

Попри війну, всі відповідальні органи продовжують роботу, щоб попередити противоправні дії, а також захистити постраждалих

Commenti


bottom of page