top of page

Не погасити пам'яті вогонь! (Інформаційні матеріали)


День пам'яті та примирення - це пам'ятний день в Україні, який вшановують з 2015 року 8 травня в річницю перемоги над нацизмом в Європі Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років».

Запроваджуючи цю пам’ятну дату, Україна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги у Другій світовій війні, пошанування всіх борців із нацизмом та жертв війни. А також – нагадати, що війна розпочалася внаслідок домовленостей між двома тоталітарними режимами: націонал-соціалістичним (нацистським) у Німеччині й комуністичним в СРСР. У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.

Друга світова війна тривала 6 років, з 1 вересня 1939 року. Вона пронеслася величезною територією Європи, Азії та Африки, охопила простори океанів.

За роки війни загальна кількість втрат військових та цивільного населення складає від 50 до 85 мільйонів осіб. Серед них понад вісім мільйонів українців та інших народів, які проживали на нашій землі: близько 3 мільйонів воїнів та 5 мільйонів цивільних. Тому ми добре знаємо ціну війни.

За роки війни в Україні було повністю зруйновано 714 міст та 28000 сіл, 334 населених пунктів було спалено разом із мешканцями.

Але прогресивні сили людства дали гідну відсіч агресору і перемогли.

7-го травня 1945-го року німецький генерал Йодль від імені основного агресора, нацистської Німеччини, у ставці Дуайта Ейзенхауера в Реймсі, підписав умови беззастережної капітуляції Німеччини, у свою чергу «ображений» радянський уряд висловив категоричний протест з вимогами підписати акт про беззастережну капітуляцію Німеччини безпосередньо в Берліні за участю СРСР, що формально і було зроблено днем пізніше, 8-го травня 1945-го року, близько опівночі. Цей процес відбувся в передмісті Берліна Карлсгорсті, який був зайнятий радянськими військами. Делегація представників німецького командування на чолі з генералом Кейтелем з боку агресора підписали акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини. Від Великобританії акт підписав маршал Артур Теддер, генерал Карл Спаатс від США, від усіх радянських республік був підпис маршала Георгія Жукова та генерал Жан де Латтр де Тассіньї від Франції.

Це була проста демонстрація примирення й пам’яті. Так, свято Перемоги в Європі святкується й донині щорічно 8-го травня.

Цього року Україна вдруге відзначає День пам’яті та примирення в умовах повномасштабної збройної агресії Росії. Сучасна війна також супроводжується жахливими воєнними злочинами з боку російської армії та політично-військового керівництва РФ.

У Російській Федерації відзначення перемоги над нацизмом поступово перетворювалося на культ, а потім і взагалі на потворне явище «побєдобєсія», метою якого є пропаганда війни, вивищення над іншими народами, привласнення собі статусу «головного переможця», виправдання агресивної ідеологічної мобілізації громадян, а також плекання безвідповідального та безпідставного реваншизму.

Тому Український інститут національної пам’яті пропонує надалі дотримуватися європейського підходу в меморіалізації подій, героїв і жертв Другої світової та сучасної російсько-української воєн.

Він пропонує інформаційні матеріали до визначення цієї дати.


Тематичні матеріали Українського інституту національної пам’яті:

Книга «Війна і міф» (англомовний варіант)

Відеопроєкт «Війна і міф», який розвінчує ключові радянські міфи про Другу світову війни

«Бабин Яр: пам’ять на тлі історії. Путівник для вчителя» – збірник навчально-методичних розробок шкільних занять на основі віртуальної виставки та документального фільму

За посиланням діє сайт Українського інституту національної пам’яті, присвячений Другій світовій війні. Він містить інформацію про ключові події, постаті, карти, інфографіку, фотогалерею, відеоролики й електронні видання про війну, підбірку фільмів «20 000 хвилин, які змінять ваше уявлення про Другу світову війну» та інші проєкти.

У закладі з метою відзначення пам’ятних подій заплановано ряд заходів: -Загальношкільний онлайн-захід «Я пам’ятаю, я пишаюсь»

- Челендж малюнків «Що я знаю про війну…»

- Уроки мужності: «Подвиг непідвладний часу»; «Ваш світлий Подвиг незабутній».

- Книжкова виставка «Крокує пам’ять дорогами війни»

Пропонуємо також переглянути Відео до Дня пам'яті і примирення.

День пам’яті та примирення символізує не тріумф переможців над переможеними, а застереження – диктатори завжди прагнуть задовольнити імперські амбіції збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією. Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами.

Нині, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором. Однак тепер це – путінська Росія, яка говорить про «вирішальний внесок у перемогу над нацизмом росіян». Сьогодні саме РФ, увібравши в себе всі злочинні практики нацизму й комунізму, зазіхає на нашу територіальну цілісність і зруйнувала мир у Європі.

Наша боротьба триває щоденно від 2014 року, і ми неодмінно переможемо, бо захищаємо рідну землю, боронимо своє право вільно обирати майбутнє. Для нас це війна за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда-злочинця. Міць наших збройних сил є запорукою існування держави та збереження прав людини.Comments


bottom of page