top of page

Казки з лісів Фінляндії


Продовжуємо знайомити наших читачів з відомими казкарями - ювілярами. 14 січня виповнюється 205 років від дня народження славетного казкаря Захаріуса Топеліуса. Видатний фінський письменник Захаріас Топеліус народився 14 січня 1818 року в родині лікаря й відомого збирача народної поезії. Вже в дитинстві проявилися його художні здібності: багата уява, спостережливість, інтерес до таємничого і містичного.

Коли Захаріасові виповнилося п'ятнадцять років, він поступив до університету в Гельсінки на медичний факультет, але по його закінченню став працювати не лікарем, а журналістом. Протягом дев'ятнадцяти років він був редактором "Гельсінгфорської газети".

Найпершим твором Топеліуса стала поетична збірка під назвою "Квіти вересу", написана у 1845 році, причому багато з віршів, що увійшли до неї, були з часом покладені на музику.

Приблизно з 1880 року Топеліус приступив до написання дитячої літератури. Саме тоді були написані такі всесвітньо відомі збірники, як "Казки морського короля" і "Казки гірського короля". Крім того, серед творів Топеліуса для дітей є безліч оповідань, п'єс і віршів. Незважаючи на те, що сам Топеліус не розглядав себе як казкаря, саме казки принесли йому найбільшу популярність і всенародну любов. У 1886 році Топеліус був нагороджений золотою медаллю Шведської академії.

Помер Захаріас Топеліус 12 березня 1898 року, у віці — 80 років. Героями його казок були звичайні люди. Часто це діти. Сільвестр і Сільвія із "Зимової казки", яких чарівні сосни нагородили чарівним даром, сміливий Сампо, який не побоявся кинути виклик злому гірському королю, винахідливий Кнут - музикант. Велике місце у казках займає школа і навчання: у казці "Двічі по два - чотири" хлопчик Калле допомагає білці та зайцю поділити яблука, адже він ходить до школи і розуміє наскільки це важливо. А шкільний учитель із казки "Сампо-лопарик" справжній герой!

Пропоную подивитися і послухати деякі з казок Топеліуса.

Зимова казка

Казка про старого гнома

Сампо - Лопарик

Казки Захаріуса Топеліуса

А якщо вам сподобається, то й прочитати їх тут:


bottom of page