top of page

День космонавтики

З давніх-давен незвідані космічні далі манили людину, щоразу спонукаючи вигадувати щось нове: крила з воску та пір’я, аероплани, перші літаки… Мрія побачити рідну планету із космосу не давала спокою багатьом поколінням. Та поки фантасти писали неймовірні інопланетні історії, астрономи й техніки невтомно працювали. І сталося — 12 квітня 1961 року космічний корабель «Восток–1» з людиною на борту облетів Землю по орбіті.12 квітня у світі відзначається Міжнародний день польоту людини в космос. У пострадянських країнах ця дата багато років відзначалася як День космонавтики. 60 років тому Юрій Гагарін здійснив перший політ в космос в історії людства. Сьогодні ми згадуємо це величезне наукове досягнення.Україна і космос - нероздільні. Зв'язок цей міцно встановився на зорі космонавтики, і витравити його зараз просто неможливо. Згадаймо тих українців, які проклали людству дорогу в космос.

Хоча порох та ракети власне винайшли хитромудрі китайці, але перший поштовх для розвитку ракетної техніки в Європі дав українець - генерал-лейтенант Олександр Засядько, який ще у середині 19 століття розробив цілу серію різних бойових ракет та створив у російській армії ракетну роту.

Першим, хто додумався використати ракети для польоту людини у космос теж був українець - Микола Кибальчич. Народився він на Чернігівщині в сім’ї місцевого священика. Свого часу Кибальчич прославився головним чином тим, що виготовив унікальну бомбу, якою народовольці прикінчили російського імператора Олександра ІІ. Пристрій для реактивних польотів Кибальчич розробив у останні дні свого життя - ескіз космічного корабля було видряпало уламком ґудзика ( за іншою версією ключем від квартири, який в нього забули відібрати) на стіні тюремного каземату.

Предки Костянтина Едуардовича Ціолковського — вихідці з Волині, далекі родичі гетьмана Северина Наливайка, чим вчений пишався.

Практично всі роботи цього великого винахідника були присвячені реактивним апаратам, літакам, дирижаблям, а також багатьом іншим аеродинамічним дослідженням. Варто особливо відзначити, що саме Ціолковському належала зовсім нова ідея для тих часів побудови аероплана, що має металеву обшивку і каркас. До того ж в 1898 році вчений став першим російським громадянином, який самостійно розробив та побудував аеродинамічну трубу, яка згодом стала використовуватися в багатьох літаючих апаратах. Пристрасть пізнати небо і космос спонукала Костянтина Едуардовича написати понад чотири сотні робіт. Крім усього іншого, завдяки унікальним і продуманим пропозиціям цього великого дослідника, на сьогоднішній день практично вся військова артилерія використовує естакади для запуску залпового вогню. Крім цього, саме Ціолковський продумав спосіб дозаправки ракет під час їх безпосереднього польоту.

Окрім наукових праць К.Е. Ціолковський писав науково-фантастичні твори про політ у космос.

Уродженець Полтавщини Юрій Васильович Кондратюк. Справжнє ім’я – Шаргей Олександр Гнатович.

Його роботи започаткували космічні програми в США та СРСР. Автор так званої «траси Кондратюка», якою подорожували на Місяць космічні кораблі «Аполлон».

Сергій Павлович Корольов, уродженець міста Житомира.

Під його керівництвом було здійснено запуск першої безпілотної крилатої ракети. З 1946 року і до кінця життя Корольов – Головний Конструктор балістичних ракет дальньої дії, ракетно-космічних систем – ракет-носіїв “Супутник”, “Схід” і її модифікацій, літальних апаратів-кораблів “Схід”, автоматичних міжпланетних станцій, спеціалізованих супутників Землі. Під керівництвом Корольова в 1957 запущений перший у світі штучний супутник Землі, в 1961 р перший пілотований космічний корабель “Восток”, підготовлений проект місячної транспортної системи Н-1.

З України родом космонавти Павло Попович, Георгій Береговий, Георгій Шонін, Георгій Добровольський, Віталій Жолобов, Володимир Ляхов, Леонід Попов, Олександр Волков, Ігор Вовк, Володимир Васютін, Анатолій Левченко, Анатолій Арцебарський, Юрій Маленченко, Василь Циблієв, Юрій Гідзенко, Юрій Онуфрієнко.

Має Лиманщина свою гордість - космонавта - земляка Леоніда Кизима. Перший політ здійснив у 1980 році на кораблі «Союз Т-2». Усього він тричі побував у космосі. Він брав участь у проектах, які були пов'язані з вивченням клімату Землі, атмосфери, морів, вулканічної діяльності нашої планети.

«Не випадково, не заради цікавості привертає атмосфера Землі увагу космонавтів. З висоти орбітального польоту змінюється представлення про нашу планету. Не така вже вона тепер блакитна. З'являється відчуття и якоїсь крихкості, тендітності, легкої вразливості колиски людства. Стає виразно помітно, що лише усвідомленим і відповідальним ставленням до своєї діяльності ми збережемо майбутнє нашої планети», - писав Л. Кизим у своїй книзі «З думою про Землю»

Леонід Каденюк став першим космонавтом незалежної України. Народився він 28 січня 1951 року в селі Кліщовці. Перший політ здійснив у 1997 році на кораблі «Колумбия». Саме він підняв у космос прапор нашої незалежної держави.


Літня ніч, і, ніби в морі,

Порозкидані вогні,

В темнім небі сяють зорі

Віковічно мовчазні.

Дивні перли, діаманти,

Нерозвідані світи,

Їх нікому не пізнати,

Їх ніяк не досягти.

Мчать віки, як хвилі в морі,

Пролітають, не здогнать.

В темнім небі ясні зорі

Не згоряючи, горять.

Щоб життя пізнать до краю,

Щоб не згинути мені,

Я навіки покохаю

Ясні зорі мовчазні.

Може, хтось в віках далеко,

Через море плинних літ,

Так же віддано і легко

Зір кохати буде світ.

І тоді йому щоночі

Всім вогням наперекір

Будуть сяять мої очі

Теплим блиском ясних зір.

(Іван Коваленко)

А ще пропонуємо цікаві факти про космос і вікторину до Дня космонавтики.


Comments


bottom of page