top of page

Великодня подорож Україною

Уже за кілька днів українці будуть святкувати світле свято Великодня. Воскресіння Ісуса Христа - сама важлива подія біблійної історії, яку шанують православна і католицька церкви. Вона символізує жертву Христа за гріхи людства.

Найпоширеніша назва свята Воскресіння в Україні — Великдень. За словами етнографа Наталії Громової, це слово прийшло до нас з язичництва, і раніше пов’язувалося з пробудженням природи, з початком засівання. Слово «Великдень» — великий день — означає прихід весни, сонечка, всього найкращого, відродження природи. Отже, Великдень, у своїй першооснові — це святкування воскресіння землі та природи до нового життя.

Слово «Пасха» походить від назви старозаповітного свята песах (з івриту — «перехід»), що святкували юдеї в пам’ять про звільнення від єгипетського полону. Тож для ізраїльтян це свято символізує перехід від рабства до свободи.

Неможливо уявити український Великдень без писанок, неповторні орнаменти та розмаїття кольорів яких зачаровують око. Практично в усіх народів світу яйце шанувалося здавна і стало символом життя та народження, оскільки в ньому закладено життя як таке.

На яйцях нотували всі символи, що були важливими для людей у різні періоди, які вважалися оберегами: сонце, місяць, зірки, вогонь, вода, земля тощо. Звичайно, що в ті часи, коли люди тільки починали робити писанки, вони не були такими довершеними, як сьогодні: це були елементарні зображення предметів, явищ, узорів, а вже з роками розписування великодніх яєць стало мистецтвом.

Поруч із писанками неодмінним атрибутом Великодніх свят у наших предків були гаївки — народні пісні із закликанням весни. Їх виконували діти й незаміжні дівчата.

Кожен день останнього тижня перед Великоднем має свої особливі традиції та звичаї. І протягом тижня у нашому закладі освіти були проведені онлайн заходи: класні години, конференції, уроки, під час яких учні знайомилися з історією і традиціями цього чудового свята.

Так 11 квітня учні 9-Б класу разом з учителем мистецтва Роменською С.В. долучились до конференції "Великодня подорож Україною" онлайн. Організатори зустрічі - Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти - підготували захоплюючу подорож в історію писанкової країни, традицій виготовлення і особливостями розпису в різних регіонах України; із захопливими майстер-класами по виготовленню писанок. Здобувачі освіти познайомились з історією петриківського розпису на писанках; з’ясували, в чому унікальність, неповторність писанок українських регіонів; побачили опішнянський посуд, який традиційно використовували українські господині на великодні свята, виготовляли вручну й прикрашали різноманітними оберегами й символами. Своїми враженнями діти поділились на Джамборд е-дошці і намалювали свої писанки.

14 квітня в 2-А класі пройшла виховна година під назвою "Святкові дзвони Великодня". Під час зустрічі діти познайомились з легендою свята, з традиціями, розгадували загадки, "складали "Великодній кошик. Наприкінці діти поділились своїми враженнями і розповіли, які традиції є саме в кожній родині. На уроці "Дизайн і технології" зробили курчат, які є також символом цього свята.

У 2- Б класі на уроці дизайн і технології

Про Великдень розмовляли,

Загадки цікаві відгадали.

Традиції свята пригадали,

Курчаток гарненьких виготовляли.

Учні пригадали українські Великодні традиції, виготовили до свята різнобарвні писанки і патріотичних великодніх зайчиків.

13 квітня в 3-А класі була проведена година спілкування "Традиції Великодня. Розмальовування писанок "Яйце - райце". Діти переглянули відео "Українські традиції святкування Великодня" та відвідали "Музей писанки", розмалювали писанки.

Чудoвий pанок, cонце cвітить,

Лунaє пiсня дo нeбес,

Pадіють вcі, – дoрослі й дiти,

Xристос вoскрес! Xристос вoскрес!Comments


bottom of page